top of page

V Bělovsi začne obnova lázeňského parku, Náchod pokračuje v oživování lázeňství

Náchod 13. dubna - Ve Velkých lázních v náchodské městské části Běloves v červenci začne obnova lázeňského parku o rozloze 2,7 hektaru za 76,9 milionu korun. Park sousedí s opravovanou historickou kolonádou IDA. Její rekonstrukce začala v únoru a měla by stát dalších 24,2 milionu korunu. Kolonáda by měla být dokončená v červenci 2026 a park do konce stejného roku. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Většinu nákladů na oba projekty pokryjí prostředky z evropských dotací.


Oba projekty jsou dalším krokem radnice dvacetitisícového Náchoda k obnově lázeňství. Lázeňský areál v Bělovsi má dvě části, Malé lázně na pravém břehu Metuje a Velké lázně na levém břehu. Město za posledních deset let do obnovy lázeňství, tedy do rekonstrukce staveb, výstavby, nákupu nemovitostí, zdrojů minerálek a projektové dokumentace, investovalo 190 milionů korun. Nejsou v tom zahrnuty náklady na kolonádu a park.


"Letos zároveň začneme připravovat projektovou dokumentaci na obnovu lázeňské budovy Helena, ve které by měl vzniknout první balneoprovoz, ordinace a zázemí lékařů. Na tuto budovu bude navazovat další léčebný areál včetně parkoviště pro hosty a pacienty," řekla Adlof. Zchátralý dům Helena je ve Velkých lázních nedaleko kolonády. Obě stavby jsou poslední, které z původních lázní zůstaly.


Cílem radnice je obnovit v Bělovsi poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče s komplexním léčebným pobytem včetně propojení areálů Malých a Velkých lázní promenádou, vytvoření sítě pěších tras a obnovení lázeňské vily Panzinka pro ubytování zdravotnického personálu a hostů. Město chce zůstat vlastníkem a investorem do nemovitostí a správcem a uživatelem přírodních léčivých zdrojů. Pro vlastní provoz zdravotnického zařízení hledá provozovatele.


"Není důležité, zda se bude jednat o tuzemského nebo zahraničního investora, ale musí mít zkušenosti s provozováním a poskytováním lázeňské péče," řekl ČTK místostarosta Jan Čtvrtečka (SOCDEM).


Balneologické indikace a léčebné prostředky jsou historicky vázané na přírodní léčivé zdroje, proto by podle něj běloveské lázně mohly nabízet například léčbu pohybového ústrojí, oběhového systému a srdečních chorob, suché uhličité koupele, plynové injekce nebo pitné kúry.


Vedení radnice považuje obnovu lázeňství v tak malém městě, jako je Náchod, za výzvu a zároveň příležitost. "Svět se vrací k hledání míst s autentickou atmosférou, kde nejde jen o léčbu, ale o celkový zážitek, kvalitní prostředí a odpočinek. A to je právě naše výhoda," řekl ČTK Čtvrtečka. Inspiraci hledali i v zahraničí. "Čerpáme z dobré praxe, ale chceme jít vlastní cestou, která bude odpovídat potřebám dnešních návštěvníků, a nezapomínáme ani na místní obyvatele, pro které má obnovení lázeňské tradice obrovský význam," dodal Čtvrtečka.


Zanedbaná kolonáda IDA, která hrála v minulosti v běloveských lázních klíčovou roli, se po rekonstrukci změní v prostor s hygienickým zázemím a výstavním prostorem, její původní architektonický ráz zůstane zachován. Stavbaři obnoví i prameník včetně pítka minerální vody IDA. Prostranství kolem budovy čekají úpravy.


S obnovou lázeňství v Bělovsi radnice začala v Malých lázních, kde nechala vytvořit vrty minerálních vod Běla a Jan zastřešovaných značkou Běloveské bublinky a v roce 2019 otevřela repliku historické vily Komenský s pítky minerálky a promenádou. V roce 2020 město nedaleko postavilo za 33 milionů korun most přes Metuji, v roce 2021 za 40 milionů koupilo zchátralý areál Velkých lázní a na jaře 2022 zahájilo úpravy lázeňského parku, ve stejném roce v areálu koupilo za deset milionů korun historickou vilu Panzinka. V roce 2023 se Náchod stal vlastníkem ochranných známek k minerálce IDA.


Loni na jaře radnice ve Velkých lázních otevřela opravený prameník Jakub. Má podobu kapličky a lidé si tam mohou načepovat kyselku z vrtů IDA I a IDA II. Umožnilo to vybudování úpravny této minerální vody v objektu rekonstruované kolonády. Město také v roce 2024 získalo do svého vlastnictví vrty IDA I a IDA II, a má tak v Bělovsi pod kontrolou všechny čtyři využívané vrty přírodní minerální kyselky.


Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století a jejich novodobá historie se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století. Město v posledních letech usiluje o jejich obnovu.


Zpráva agenturního zpravodajství ČTK

Opmerkingen


© 2024 WT.24. Všechna práva vyhrazena. Fotografie a ilustrace, vlastní fotobanka WT.24, www.pexels.com, www.istockphoto.com a soukromí přispěvatelé fotoblogu.

bottom of page